Jak skutecznie zapamiętywać imiona nowo poznanych ludzi?


Chcesz się wyróżnić? Pamiętaj o kimś. Ale zwykła taktyka zapamiętywania faktów nie zadziała długoterminowo. Pomogę Ci zapamiętać więcej!

Istnieją trzy łatwe sztuczki do zapamiętywania: aktywuj pamięć wizualną, odnieś się do czegoś, co znasz i coś odnosi się do emocji, jest nietypowe. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej wskazówek.

Kiedyś na jeden dzień pomagałam przy pakowaniu zakupów w supermarkecie – akcja charytatywna. Osoba, która instruowała nasz około 10-osoby zespół poświęciła nam pół godziny. Za około dziesięć lat udałam się do tego samego supermarketu, by nawiązać drobną współpracę. Weszłam do biura tejże pani, spojrzała do mnie i powiedziała: „Cześć Klaudia! Co cię sprowadza?”  Mój umysł zaskoczony tym, że dekadę później ktoś pamięta twoje imię, przestał logicznie funkcjonować! Nie pamiętam wiele z tego spotkania, bo cały czas myślałam o tym jak to możliwe. Jeśli chcesz robić tak piorunujące wrażenie, nie ma lepszego sposobu na to, niż opanować sztukę pamiętania imion i nazwisk osób.

Zacznę od tego, co już wiesz: pamiętanie imienia i nazwiska to prosty czynność, która może zrobić mnóstwo dobrego dla nowych relacji. Ale kiedy spotykamy się z ludźmi, imiona często wpadają jednym uchem i wypadają drugim. Jeśli chcemy pamiętać imiona musimy zatrzymać się i zaangażować naszą pamięć!

Uaktywnij pamięć wizualną, odwołaj się do tego co już znasz i zaskocz swój umysł!
Nasz ludzki mózg jest tak niesamowity, że częściej miewamy sytuację, w których jesteśmy pewni, że znamy daną osobę, ale nie możemy sobie przypomnieć jej imienia niż na odwrót. Co więcej, jesteśmy w stanie zapomnieć imię osoby w kilka sekund jak je usłyszeliśmy. Dzieje się tak dlatego, że manipulowanie obrazem zajmowało centralne miejsce przez dziesiątki tysięcy lat ludzkiej ewolucji. Tak więc przeciętny człowiek jest w stanie znacznie bardziej przypomnieć sobie obrazy niż dźwięk, zapach lub smak. 

Kiedy spotkasz kogoś i chcesz zapamiętać jego imię, wysil się na chwilkę i „zrób zdjęcie” tej osobie w konkretnej sytuacji. Np. spotykasz Łukasza, wyobraź sobie, że on czegoś szuka w Twoim domu (Łukasz, Łukasz czego szukasz?), Arkadiusza – wyobraź sobie arkę Noego i na niej nowego kolegę. 
Połącz swoją nową wiedzę z czymś, co już masz w umysłach. Twój mózg potrzebuje drogi do nowych informacji, a ta droga jest za pośrednictwem starych informacji. Być może nowo poznana koleżanka Alicja jest byłą dziewczyną Arka, którego już dobrze znasz? Wyobraź sobie jak arka Noego wyrzuca Alicję do Twojego ogrodu wraz z królikiem. Być może poznałaś/eś Karolinę na plaży i chcesz to zapamiętać? Wyobraź sobie jak razem robiliście korale z jarzębiny i sprzedawaliście je w dzieciom na Twoim placu zabaw z dzieciństwa, gdzie była piaskownica.

Uczyń tę opowieść niewiarygodną!
Co pomaga Twojemu mózgowi lepiej zapamiętać? To, że Twoje obrazy są niesamowite i nietypowe! Jeśli często oglądasz telewizję, widzisz dużo seksu i przemocy. To dlatego, że oddziaływają one na Twoje emocje i z jednej strony po to są emitowane, z drugiej właśnie to pamiętasz najlepiej. Obrazy dotyczące seksu i przemocy są jeszcze silniejsze, jeśli uaktywnia się dodatkowo niebezpieczeństwo. Kiedy wyobrażasz sobie, że Alicja wysiada z arki, ale w ogrodzie wśród kwiatów czekają kanibale, kiedy wizualizujesz sobie Łukasza, który nagle wpada w szał szukania i ściąga z ciebie ciuchy, bo może tam właśnie jest ta rzecz, której szuka? To może być trochę chore, wiem. Ale to wszystko w twojej głowie, i to niezapomniane.

Kluczem do zapamiętania nazw jest zaangażowanie naturalnej pamięci. Wyobraź sobie osobę, z którą spotkasz się w sytuacji, która brzmi lub przypomina o swoim imieniu. Zanotuj sytuację, z elementem niebezpieczeństwa lub seksu, aby zwiększyć efekt. Skoncentruj się na wyobraźni na chwilę, a ty o tym pamiętasz.

Pracuj mniej, zrób więcej, a masz wielkie życie!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 amelinowa , Blogger